Wyjątkowe właściwości borówki amerykańskiej

Wyjątkowe właściwości borówki amerykańskiej

Wyborny smak i wyjątkowe właściwości prozdrowotne owoców borówki wysokiej to znak rozpoznawczy tej niezwykłej rośliny. Borówka amerykańska rodzi unikalne jagody o niezwykle intensywnej, niebieskiej barwie. Kolor ten jest odzwierciedleniem smaku tych znakomitych owoców. Smaczne, słodkie lub lekko kwaśne jagody znajdują zastosowanie w kuchniach na całym świecie. Borówka oprócz walorów kulinarnych ma niezwykłe właściwości lecznicze o szerokim spektrum działania.

Zdrowie, uroda i niezawodna pamięć

Owoce borówki amerykańskiej to naturalne źródło witamin, antyoksydantów i składników odżywczych. Właściwości antyutleniające tej niezwykłej jagody sprawiają, iż zajmuje ona czołowe miejsce na liście owoców z najwyższą zawartością substancji, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników. Wolne rodniki (aktywne formy tlenu o silnych właściwościach utleniających) krążą po organizmie, wywołując choroby i przyspieszając procesy starzenia. Związki o charakterze antyoksydacyjnym, głównie antocyjany, witamina C i E oraz flawonole, resweratrol i tanina zawarte w borówce pomagają zapobiegać chorobom nowotworowym i chorobom krążenia.

Smaczne i pożywne jagody obniżają ciśnienie krwi, chronią serce i spowalniają procesy starzenia. Antocyjany zawarte w borówce amerykańskiej oczyszczają naczynia krwionośne oraz wzmacniają tętnice i żyły. Borówka i zawarta w niej witamina A zapobiegają pogarszaniu się wzroku oraz przywracają zdolność widzenia wieczorową porą. Systematyczne spożywanie owoców i picie soku z tej cennej jagody korzystnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego i usuwa toksyny. Składniki mineralne takie jak: potas, wapń, fosfor, magnez i żelazo oraz witaminy wspierają procesy odnowy organizmu i przywracają siły witalne.

Borówka amerykańska nie jest zbyt wymagającą rośliną i może być uprawiana w przydomowych ogródkach. Wystarczy zapewnić krzewom kwaśne podłoże, słoneczne stanowisko i regularne podlewanie a roślina odwdzięczy się pięknymi owocami o wyjątkowych właściwościach, których nie można nie docenić.