Talasoterapia: co to za terapia i jakie są jej zalety?
Słowo thalassoterapia pochodzi od greckich słów: thalasso (morze) i therapeia (terapia). Jest to technika oparta na efektach terapeutycznych oferowanych przez morze i inne związane z nim elementy, takie jak algi lub błoto, a także piasek lub słońce, które stanowią część środowiska morskiego. Już w starożytnej Grecji o leczniczych walorach wód morskich wspominali ojcowie medycyny tacy jak Hipokrates i Galen.
Zalety wody morskiej
Woda morska, w przeciwieństwie do wód mineralno-medycznych, posiada w swoim składzie dużą ilość minerałów i mikroelementów, takich jak sód, stąd jej słony smak. W dodatku, co ciekawe, nie wszystkie „morza” mają taki sam skład. Innymi słowy, baza będzie taka sama, ale stężenia mogą się różnić. Wynika to z różnych czynników, takich jak położenie geograficzne, charakterystyka terenu…
Nawet samo morze może się różnić w zależności od regionu. To właśnie te cechy szczególne w zakresie składu minerałów i pierwiastków śladowych decydują o wskazaniach do terapii. Kolejną cechą wyróżniającą wodę morską są żyjące w niej mikroorganizmy i glony.
Gdzie skorzystać z takiej terapii?
Aby skorzystać z dobrodziejstw wody morskiej, możemy udać się na wybrzeże lub do istniejących ośrodków talasoterapii, które oferują możliwość skorzystania z zabiegów opartych na wodzie morskiej.
Osoby, które decydują się na skorzystanie z opcji kąpieli bezpośrednio w morzu, uprawiają już talasoterapię. W ten sposób, dzięki kąpieli w wodzie morskiej, minerały i inne elementy z morza przenikają przez skórę do naszego organizmu. O ciekawych miejscówkach, gdzie możesz uprawiać tę terapię przeczytasz w https://dabki24.pl
Przebywanie na plaży pozwala nam również korzystać z helioterapii (walory promieni słonecznych przyjmowanych z umiarem), czy terapii piaskowej (polegająca na wykorzystaniu właściwości piasku jako środka leczniczego, np. poprzez chodzenie po nim) dopełnia jej zalety. Nie zapominając o zaletach morskiej bryzy na poziomie oddechowym.
Kiedy zaleca się korzystanie z tej terapii?
Szczególne korzyści odniosą osoby cierpiące na choroby skóry, takie jak łuszczyca czy trądzik. Również w przypadku wystąpienia problemów zapalnych lub reumatycznych w stawach, terapia wodą morską pomaga uporać się z bólem, a nawet poprawia przebieg choroby.
Zalecana jest również w przypadku stresu lub przemęczenia, a także dla osób zdiagnozowanych z dolegliwościami układu oddechowego, gdyż środowisko morskie daje możliwość poprawy np. w zapaleniu zatok.