Serum przeciwzmarszczkowe – mechanizm działania i składniki redukujące zmarszczki
Czy faktycznie serum jest skutecznym narzędziem w walce z oznakami starzenia się? Na czym polega wyjątkowy charakter tego kosmetyku?
Zmarszczki pojawiające się na skórze twarzy są naturalnym efektem upływu czasu. Choć nie jesteśmy w stanie żadnym sposobem zatrzymać procesu, w wyniku którego znaczą naszą cerę, to dzięki odpowiednim kosmetykom i troskliwej pielęgnacji, możemy go nieco spowolnić. Jednym z produktów, który ma za zadanie spłycić zmarszczki oraz zapobiegać pojawianiu się kolejnych, jest serum przeciwzmarszczkowe. Na czym polega działanie tego kosmetyku i czym różni się od klasycznego kremu przeciwzmarszczkowego?
Czym jest i jak działa serum do twarzy?
Serum to preparat o mocno skoncentrowanym składzie, który został skomponowany w taki sposób, by celnie trafić w określony problem. Na rynku mamy do wyboru serum intensywnie regenerujące, serum przeciwzmarszczkowe i rozjaśniające przebarwienia, serum odżywcze, normalizujące itp.
Przyjrzyjmy się bliżej serum przeciwzmarszczkowemu. Jego zadaniem jest spłycanie widocznych zmarszczek, poprawa elastyczności skóry i jej ogólna rewitalizacja. Jak działa serum przeciwzmarszczkowe?
- Nawilża – przesuszona skóra staje się osłabiona i dużo bardziej skłonna do pojawiania się kolejnych oznak starzenia, pogłębiania zmarszczek. Dobre serum nie tylko dba o optymalne nawilżenie naskórka, ale także o stworzenie bariery ochronnej, która będzie przeciwdziałać nadmiernemu odparowywania z niego wilgoci.
- Stymuluje produkcję kolagenu – to białko strukturalne, którego synteza znacząco spowalnia wraz z wiekiem, jest odpowiedzialne za jędrność, miękkość i elastyczność skóry.
- Rozjaśniania i wygładza cerę – im skóra starsza, tym staje się bardziej podatna na pojawianie się przebarwień, piegów, plam posłonecznych itp. Serum przeciwzmarszczkowe często obejmuje od razu i ten problem. Jeżeli produkt zawiera odpowiednie składniki wspierające złuszczanie martwego naskórka, cera staje się dzięki nim gładka i przyjemna w dotyku.
- Spowalnia procesy starzenia się skóry – serum przeciwzmarszczkowe z antyoksydantami, wspiera walkę z wolnymi rodnikami, a także ochronę cery przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Jakie składniki powinny się znaleźć w serum przeciwzmarszczkowym?
Istotnym pytaniem na etapie wyboru serum do twarzy, jest to, co się w nim znajduje. Wartościowe składniki aktywne w serum przeciwzmarszczkowym to przede wszystkim:
- kwas hialuronowy, o działaniu intensywnie nawilżającym,
- witamina A (np. w postaci retinolu), która stymuluje produkcję kolagenu, wygładza zmarszczki,
- peptydy wpływające korzystnie na jędrność skóry,
- witamina C określana mianem witaminy młodości, rozjaśnia przebarwienia i spowalnia działanie wolnych rodników,
- niacynamid – korzystnie wpływa na strukturę skóry, wygładza ją, sprawia, że staje się ona jednolta.
Kiedy zdecydujesz się na stosowanie serum przeciwzmarszczkowego, pamiętaj, że na pierwsze efekty trzeba nieco poczekać. Dzięki wysokiemu stężeniu składników odżywczych produkty te działają szybciej niż krem, ale zdecydowanie nie warto się zniechęcać po pierwszym tygodniu. Skuteczność zwiększy z pewnością krem przeciwzmarszczkowy, aplikowany na twarz 2x dziennie, również po zastosowaniu serum.