Dlaczego pojawiają się rozstępy na ciele?

Dlaczego pojawiają się rozstępy na ciele?

Jeśli jest coś, na temat czego krążą niezliczone mity, to są to rozstępy i cellulit. Plotka głosi, że rozstępy to przypadłość nieliczny, którzy nie dbają o siebie w odpowiedni sposób. Jednak rzeczywistość jest taka, że prawie każdy z nas – kobiety i mężczyźni – jest podatny na rozstępy na własnym ciele. Zrozumienie, dlaczego pojawiają się rozstępy i próba zignorowania mitów może nam pomóc, jeśli nie w tym, by nigdy ich nie mieć, to w tym, by unikać ich w jak największym stopniu lub sprawić, by były mniej intensywne niż mogą być.

Dlaczego pojawiają się rozstępy?

Rozstępy pojawiają się jako zanikowe obszary skóry, które mają nieregularną i zazwyczaj cienką powierzchnię. Zazwyczaj są one czerwone, gdy się pojawiają, a białe, gdy są już na ciele jakiegoś czasu. Wśród innych cech, nie brązowieją, gdy się opalamy, ale pozostają w tym samym kolorze.

Występują one częściej u kobiet, ale cierpią na nie również mężczyźni. Główną przyczyną powstawania rozstępów jest rozciąganie się skóry. Kiedy skóra zostaje gwałtownie rozciągnięta, włókna kolagenowe i elastyczne pękają, tworząc rozstępy. Rozciąganie to jest zazwyczaj intensywne i długotrwałe, a jego przyczyną może być nagły przyrost lub utrata wagi, a w wielu przypadkach także ciąża. Obszary ciała najbardziej podatne na te zmiany to klatka piersiowa, ramiona, pośladki, brzuch i biodra.

Co można zrobić, aby zapobiec rozstępom?

Idealnym sposobem na zapobieganie pojawieniu się rozstępów jest utrzymanie odpowiedniej i stabilnej wagi, starając się nie przechodzić na zbyt ekstremalne i zbyt szybkie diety, które mogą prowadzić do pojawienia się rozstępów. W każdym razie nie zawsze wystarczy starać się utrzymać naszą wagę, ponieważ są rzeczy, których nie możemy uniknąć, takie jak przyrost wagi w czasie ciąży. Więcej porad dotyczących radzenia sobie z rozstępami znajdziesz w tym artykule.

Przyczyny powstawania rozstępów

W rzeczywistości dokładny mechanizm powstawania rozstępów nie jest jeszcze znany, ale oprócz nagłego przyrostu wagi, możemy znaleźć inne przyczyny:

  • Ciąża, ze względu na rozciąganie, które występuje w okolicy brzucha, może powodować rozstępy.
  • Szybki rozwój w okresie dojrzewania. U niektórych osób, zwłaszcza u mężczyzn, okres dojrzewania może spowodować gwałtowną zmianę masy mięśniowej, przez co skóra musi się bardzo szybko rozciągnąć.
  • Stosowanie kortykosteroidów. Niektóre choroby muszą być leczone tym lekiem, co może powodować degenerację włókien kolagenowych.