Selen – właściwości zdrowotne
Selen to pierwiastek, bez którego nasze życie byłoby trudne Bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie.
Jest składnikiem enzymów odpowiedzialnych za regulację procesów utleniania w komórkach. W połączeniu z enzymami chroni organizm przed działaniem wolnych rodników, będących prekursorem reakcji nowotworowych.
Działanie prozdrowotne Selenu
Doniesienia naukowe wskazują na możliwe działanie antynowotworowe selenu. Uczestniczy w zapobieganiu mutacji komórkowych i zahamowaniu procesów nowotworowych w organizmie. Selen wiąże szkodliwe dla organizmu pierwsiatki, takie jak arsen, kadm, ołów, rtęć, uczestniczące w reakcjach wolnorodnikowych. Wspomniane reakcje przyczyniają się do powstania mutacji komórek. Ponadto hamuje rozrost nowotworów poprzez ograniczenie podziałów już zmutowanych komórek.
Pierwiastek wspiera naturalną odporność organizmu, chroniąc przed chorobami i infekcjami. Bierze bowiem udział w produkcji przeciwciał, pełniąc rolę stymulujacą procesy ich tworzenia. Ponadto wspomaga leczenie depresji, chorób tarczycy oraz rematoidalnego zapalenia stawów.
Selen w żywności – tego nie wiedziałeś
Szczególne bogate w selen są orzechy, m.in. włoskie i brazylijskie. Z uwagi na połączenia selenu z białkiem, w dużych ilościach występuje również w podrobach, rybach, mięsie.
Warzywa i owoce zawierają stosunkowo niewielkie ilości. Wyjątek stanowią rośliny strączkowe, czosnek i grzyby. Z tego powodu zawartość selenu w organizmach wegetarian jest zadowalająca. Osoby te rezygnując z produktów mięsnych, zastępują je nasionami roślin strączkowych, dostarczając tym samym znaczne ilości tego pierwiastka wraz z dietą. Warto zaznaczyć, że przyswajalność selenu w produktach spożywczych uzależniona jest od zawartości metali ciężkich. Ich obecność zmniejsza przyswajanie pierwiastka. Co więcej, metale ciężkie, m.in. arsen są uważane za prekursory procesów nowotworowych.
Wybierając produkty należy zatem wziąć pod uwagę równowagę pomiędzy selenem a możliwością występowania metali ciężkich, takich jak kadm, ołów, rtęć i arsen. Wybierajmy więc z głową i pamiętajmy o zachowaniu zrównoważonej diety, zawierającej różne produkty.
źródło: https://www.mozliwe.pl/ – portal o zdrowym stylu życia