Czynniki wpływające na przyrost masy ciała po 40 roku życia
Przybieranie na wadze z biegiem lat jest całkowicie normalne. Wynika to ze spowolnienia metabolizmu i spalania przez organizm znacznie mniejszej ilości kalorii niż wcześniej. To sprawia, że coraz trudniej jest pożegnać się z dodatkowymi kilogramami.
Słaby wypoczynek i mniejsza ilość snu wpływa na wzrost wagi po 40. roku życia
Problemy ze snem mają negatywny wpływ na wagę. Udowodniono, że brak odpowiedniego snu powoduje problemy ze stresem, uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego i sprzyja nadwadze. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość snu, i to w jak najspokojniejszy sposób.
Uważaj na stres i depresję aby nie przytyć po 40. roku życia
Obciążenie emocjonalne, które może być spowodowane codziennym stresem i depresją, ma bezpośredni wpływ na wagę. Stresujące życie może powodować, że dana osoba je z dużym niepokojem, co skutkuje znacznym przyrostem masy ciała. Z drugiej strony, jeśli u danej osoby zdiagnozowano dużą depresję, może ona zdecydować się na spożywanie szkodliwych pokarmów, takich jak słodycze lub potrawy smażone, aby poprawić swój nastrój.
Leki a przyrost masy ciała po czterdziestce
To normalne, że z biegiem lat znacznie wzrasta spożycie niektórych leków w celu złagodzenia różnych dolegliwości. Jednym z najczęstszych skutków ubocznych stosowania leków jest przyrost masy ciała. Dzieje się tak często w przypadku tak popularnych leków, jak leki przeciwdepresyjne.
Siedzący tryb życia
Z upływem lat wiele osób wybiera bardziej siedzący i mniej aktywny tryb życia. Dlatego też normalnym zjawiskiem jest znaczny wzrost masy ciała. Zaniedbuje się ćwiczenia fizyczne, a ludzie spędzają więcej czasu, siedząc i oglądając telewizję.
Jak reaktywować metabolizm po 40. roku życia?
Przede wszystkim należy powrócić do zdrowego trybu życia i nie dopuścić do przybrania dodatkowych kilogramów. W związku z tym warto zadbać o odpowiednią ilość snu, unikać zbyt stresującego trybu życia i stosować jak najbardziej zrównoważoną dietę.
Od tego momentu dobrze byłoby reaktywować metabolizm, aby wydatkowanie kalorii nie uległo zbytniemu spowolnieniu.
- Ważne jest, aby wykonywać ćwiczenia aerobowe, które pomogą spalić więcej kalorii. Można wybrać szybki spacer, jogging lub jazdę na rowerze.
- Ćwiczenie z ciężarkami w celu rozbudowy masy mięśniowej ciała. Wykazano, że im większa masa mięśniowa, tym większy wydatek metaboliczny, zwłaszcza w spoczynku. Dzięki tym ćwiczeniom organizm spala o wiele więcej kalorii nawet wtedy, gdy nic nie robi.
- Więcej wpisów o tym jak reaktywować swój metabolizm, a także prowadzić zdrowy styl życia, znajdziesz w serwisie https://www.healthy.pl/.